Česi povedali svoje nie populizmu.

Autor: Martin Fejfár | 30.5.2010 o 1:53 | (upravené 2.6.2010 o 10:09) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  206x

Česi neuverili sľubom a rozhodli sa pre pravicovú politiku, ktorá jediná môže byť cestou pre krajinu a jej obyvateľov v čase krízy. Pochopili, že čas všeobecného hospodárskeho úpadku nie je vhodný na darčeky a nedali sa kúpiť. Nájdu dosť rozumu aj Slováci?

Trinásty dôchodok pre dôchodcov z výnosov ČEZu. Garantovanie dôchodkov na úrovni 55% čistej mzdy. Zabavenie peňazí odsúdeným páchateľom. Vyššie zdanenie poisťovní. Zrušenie poplatkov u lekárov a v lekárňach. Podpora rodín s deťmi daňovými úľavami, vyššími prídavkami na deti. Sociálne štipendiá, stavanie nájomných bytov, ... To je niekoľko sľubov strany ČSSD vo volebnom programe. Ich zisk vo voľbách na úrovni 22 % sa považuje za výrazný neúspech. Okrem iného to znamená, že ČSSD nebude schopná zostaviť vládu a v Česku bude vysoko pravdepodobne vládnuť pravica, ktorá si kladie za jeden z hlavných cieľov šetrenie štátnych peňazí - počnúc od politikov a ostatných ústavných činiteľov.

Podľa niektorých odhadov (ODS) by predstavovali náklady na splnenie predvolebných sľubov 22 miliárd eur. Či je toto číslo presné nie je v tejto chvíli podstatné. Isté je, že ani v Českom rozpočte by sa na tieto opatrenia nenašlo dostatok peňazí a splnenie predvolebných sľubov by znamenalo ďalšie zvyšovanie zadĺženosti ČR.

Paralela medzi volebným programom ČSSD a strany Smer je zjavná. V mnohých bodoch sa českí kolegovia pravdepodobne inšpirovali úspechmi strany Smer. V našom prípade je však perspektíva úspechu Smeru väščia, pretože spája populizmus s vynikajúcimi rečníckymi schopnosťami Róberta Fica. Pán predseda si navyše veľmi dobre vybral cieľovú skupinu, na ktorú  sa prioritne zameriava. Ide o ľudí so základným alebo stredoškolským vzdelaním, väčšinou robotníkov, nezamestnaných, nižších štátnych úradníkova pod. Práve táto skupina je najpočetnejšia a kto v nej úspešne zaloví, bude pravdepodobne miešať karty. SDKU sa orientuje prioritne na strednú vrstvu, ktorej početnosť je menšia a konkurencia veľká (o týchto voličov sa usiluje aj SaS, čiastočne KDH) . Pán premiér dokáže s citom zahrať na nacionalistickú strunu využívajúc pritom slovenský komplex z Maďarov - mnohým imponuje jeho odhodlaný smelý postoj obrancu slovenských záujmov. Rád hovorí o zdaňovaní "nenažraných" bánk a milionárov - závisť je súčasťou našej národnej identity.

Žiaľ, vyniknúť mu dáva práve naša opozícia, ktorá je málo výrazná a výrečná. Pani Radičová je príjemná dáma, ktorá však hovorí pre obyčajných ľudí nezrozumiteľne. Ani v priamej konfrontácii nevyužije príležitosť a nepoukáže na prešľapy terajšej vlády na čele so Smerom. A že je v tomto smere za štyri roky úroda naozaj požehnaná! Mimochodom, nie je vôbec jednoduché zatlačiť pána premiéra do kúta. Ona sa, žiaľ, o to ani nepokúsila. Predseda KDH by na to pravdepodobne odvahu našiel. Jeho prejav je však príliš distingvovaný, nevýrazný a nezapíše sa do povedomia jednoduchých ľudí. Môže sa však oprieť o stabilnú podporu kresťanov. Predseda strany SaS - Richard Sulík sa v televíznych debatách príliš neosvedčil. No a nakoniec zostávajú obe maďarské strany, ktoré však v tomto období napätia medzi Slovákmi a Maďarmi môžu počítať len s hlasmi voličov maďarskej národnosti. Škoda, že sa Bélovi Bugárovi nepodaril naplniť zámer spoločnej strany Maďarov aj Slovákov. Je mnoho občanov slovenskej národnosti, ktorí s ním sympatizujú.

V tejto konštelácii musí získať strana Smer jednoznačne najviac hlasov. Pomôcť oslabiť jej pozíciu by mohli  strany HZDS a SNS tým, že by sa aspoň jedna z nich do parlamentu nedostala a Smer by nebol schopný zostaviť väčšinovú vládu. U HZDS je ich neúčasť v budúcom parlamente pravdepodobnejšia. Vieme, že so Smerom vo vláde je výraznejšie zníženie štátnych výdavkov nereálne. Ukázalo sa to už v roku 2009, keď iné štáty znižovali výdavky. Na Slovensku sa naopak výdavky zvýšili najviac spomedzi všetkých krajín EU - až o 10,5 %. Držme si palce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?