Vtom sa more roztvorilo a Matovič cez neho previedol svoj milovaný národ

Autor: Martin Fejfár | 8.4.2020 o 15:41 | (upravené 8.4.2020 o 21:07) Karma článku: 5,16 | Prečítané:  1256x

Pán premiér, tak sme si trošku zapreháňali. Je na čase vrátiť sa späť na zem. Poďme sa skúsiť baviť aj o niečom inom ako je koronavírus.  

Ulice sa vyprázdnili, obchody sú z veľkej časti zavreté a tie, ktoré sú otvorené, fungujú v obmedzenom režime. Školy, škôlky sú bez detí. A nie len to. Je problém so službami. Nevieme zohnať akéhokoľvek remeselníka. Nemôžeme ísť ani ku holičovi. Ľudia chodia na zimných pneumatikách a vonku je vyše 20°C. Ambulancie lekárov porušili pacientom dávno dohodnuté termíny. Zrušili sa mnohé operácie... Jednoducho Slovensko zostalo paralyzované.

Pán premiér sa nám nekonečné hodiny denne prihovára z obrazoviek so smrteľne vážnym výrazom. Spomína stav podobný vojnovému. A naozaj, armádne vrtuľníky krúžia nad osadami. Vojaci a policajti kontrolujú autá. Pohyb osôb je zastavený. Začína sa monitorovanie ľudí cez mobily. Zvažuje sa sledovanie cez platobné karty.

Navrhuje sa ešte pritvrdiť: nariaďme zákaz vychádzania, zatvorme všetky obchody, zavrime firmy. Armáda sa postará o prísun potravy. Vypnime Slovensko.

Zdá sa to len mne, že sa to tu niekomu vymklo spod kontroly a z najvyšších miest sa šíri hystéria? Pán premiér začína trpieť syndrómom spasiteľa. Je tvrdý, je prísny, ale spravodlivý. Myslí to s nami dobre. On vie, čo treba spraviť. On vie, čo je pre nás dobré a čo nie. A preto nám to z pozície moci nariadi. História sa mu raz určite poďakuje, robil tieto nepopulárne kroky napriek rôznym odpadlíkom a nevercom, ktorí ho kritizovali.

Matovič sa rád prezentuje štatistikami ako dobre si v kríze stojíme oproti iným krajinám. Áno, je to pravda. Ale tu nejde o súťaž v počte nakazených a o to, aby sme sa potom mali čím chváliť a prezentovať grafmi. Treba žiť! Treba pracovať. Alebo si tu spravíme dva roky prázdnin? Veď táto krajina a títo ľudia potrebujú zarábať peniaze, štát potrebuje príjmy z daní a odvodov. Peniaze sa nevytlačia (aj keď to nie je tak úplne pravda že?). Potrebujeme z niečoho financovať školstvo, zdravotníctvo, sociálny systém a tisíce iných vecí.

Minister financií Eduard Heger hovorí: „bojujeme s protivníkom, ktorý zabíja“. To robí aj chrípka, každý deň zomierajú ľudia, často zbytočne. Máme tu totiž mnoho protivníkov, ktorí zabíjajú. Čo tých 5000 ľudí, ktorí každý rok zomú na odvrátiteľné ochorenia? Už to snáď nie je problém? Toto je presne to iracionálne naháňanie strachu, ktoré sa šíri z najvyšších miest.

Treba sa správať rozumne, vyhodnocovať riziká a kontrolovane sa snažiť postupne vrátiť do normálneho života. Tak ako to robia aj iné vyspelé krajiny, ktoré sú na tom z pohľadu pandémie mnohonásobne horšie. Cesta takzvanej smart karantény sa zdá byť správna. Nešírme hystériu, správajme sa zodpovedne.

Nechcem nijako zľahčovať situáciu. Ale myslím, že sme všetci pochopili ako sa máme chovať. Svet sa nezastaví keď zalezieme pod zem. Zložme si klapky, vystrime sa, rozhliadnime sa a poďme sa baviť aj o niečom inom ako o je koronavírus. Skúsme zasa začať normálne žiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.


Už ste čítali?